Firmy muszą zwiększyć ochronę przed przemocą w pracy
Polskie prawo odbiega od standardów wyznaczonych przez konwencję MOP dotyczącą eliminacji przemocy i molestowania w pracy. Pracodawcy powinni dostosować do niej swoje regulacje, nie czekając na jej ratyfikację.
25 czerwca 2021 r. weszła w życie konwencja nr 190 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotycząca eliminacji przemocy i molestowania w świecie pracy. Jej zasadniczym celem jest podjęcie globalnej walki z agresywnymi zachowaniami w pracy, których ofiarami mogą paść zarówno pracownicy, jak i inne osoby wykonujące pracę, w tym praktykanci, wolontariusze czy osoby zatrudnione w elastycznych formach zatrudnienia.
Rozwiązania zaproponowane w konwencji są efektem kilkudziesięciu lat badań nad problemem przemocy i molestowania. Odzwierciedlają najlepsze praktyki przeciwdziałania przemocy w pracy przyjęte przez ustawodawców na całym świecie.
Polska nie wyraziła na razie zainteresowania ratyfikacją konwencji, mimo że nasze przepisy przeciwdziałające mobbingowi, molestowaniu i molestowaniu seksualnemu znacząco odbiegają od rekomendacji MOP.
Standardy według MOP
Konwencja i uzupełniające ją zalecenie nr 206 uznają przemoc i molestowanie w pracy za nadużycie praw osób zarobkujących, uniemożliwiające wykonywanie pracy w godnych warunkach. MOP podkreśla, że agresywne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta